Praca zdalna w domu zawsze była obecna w naszym współczesnym społeczeństwie. Pandemia sprawiła jednak, że praca zdalna upowszechniła się.

Praca zdalna – ustawa na czas kryzysu

Praca zdalna została wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych Dz. U.2020.374 z późn. zm.:

Art. 3. [Polecenie wykonywania pracy zdalnej]

  1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Praca zdalna ratunkiem dla firm

Trwająca od 2020 r. pandemia spowodowała konieczność przeorganizowania wielu płaszczyzn codziennego życia. Jedną z takich rzeczy jest praca. Nie wszystkie branże cieszą się takim samym zainteresowaniem jak dawniej, część z nich musiała odpuścić pracę, a pracownicy lub właściciele zmienić dziedzinę, którą się zajmują. Na szczęście, mimo dotkliwości tych skutków, nie wszystkie branże musiały definitywnie się zamknąć. Część z nich zmieniła charakter pracy na zdalny, co zastopowało negatywne skutki postoju.

Praca zdalna to forma pracy wykorzystywana na długo przed pandemią. Mimo że nie znana szeroko (ponieważ dotyczyła wtedy niewielu branż), dziś okazuje się ratunkiem dla wielu firm i działalności. To duża wygoda – jednocześnie pracować i nie spotykać się z ludźmi, bojąc się zagrożenia.

Praca zdalna w urzędach czy innych miejscach wymaga odpowiedniego przygotowania. Zostawiamy w biurowcu biurko, przy którym codziennie pracowaliśmy, wygodny fotel zapewniony przez pracodawcę, często także służbowego laptopa. W domu musimy przecież pracować tak samo, więc przyda się profesjonalny sprzęt. Praca zdalna wymaga wyposażenia się w wygodny, ergonomiczny sprzęt, o którym wyżej wspomniano.

Przeczytaj również: “Pandemia to przyśpieszenie rozwoju branży home&garden”. Rozmowa z Krzysztofem Gieryszewskim, CSO Mirpol

 

Praca zdalna w domu – pamiętaj o ergonomii

Praca zdalna w domu powinna odbywać się według określonych zasad. Dzięki zapewnieniu sobie odpowiednich warunków będziemy w stanie pracować bez bólu i z największą wydajnością. Pandemia niesamowicie wpłynęła na nasze życie codzienne. Większość przykładów, które można by podać to przykłady negatywne, niestety. Aby konieczność zorganizowania pracy zdalnej we własnym domu, który do tej pory nie był w ogóle przystosowany do takich działań, nie wpłynęła negatywnie na nasze zdrowie (i tak już zagrożone wirusem), przestrzegajmy zasad ergonomicznej pracy.

Niewygodne krzesła i fotele obrotowe, na których pracujemy na co dzień, sprawiają, że sami przyprawiamy się o ból pleców. Warto zwrócić uwagę między innymi na takie aspekty jak dobór krzesła obrotowego i innych elementów obecnych na stanowisku domowo-biurowej pracy.

 

Sprawdź ofertę krzeseł i foteli do domu lub biura: