Nowy rok to nowe trendy. Wprowadzenie tych rozwiązań w swoim ogrodzie stanowi świetny sposób na dodanie odrobiny (lub nieco więcej) świeżości. Jakie trendy ogrodowe będą gościć w ogrodach podczas sezonu 2021?

Ekologiczne ogrody i własne uprawy

To kierunek spójny ze znacznie szerszym trendem zdrowego odżywiania oraz podnoszenia poziomu świadomości na temat diety, żywności i środowiska. Dla osób ceniących sobie kontakt z naturą w tym aspekcie, własny ekologiczny ogród to wręcz idealne rozwiązanie. Samodzielna uprawa może być najlepszą gwarancją kompleksowego przygotowania żywności bez sztucznych dodatków. 

W tym sezonie w ogrodach pojawi się jeszcze więcej tuneli foliowych czy rozsadników, a ich właściciele znacznie częściej będą wykorzystywać naturalne nawozy, tworzyć kompostowniki czy zbierać deszczówkę do nawadniania upraw.

“Bardzo istotne staje się również samodzielne tworzenie ekologicznej żywności, a co za tym idzie – w nadchodzącym sezonie spodziewamy się dużego zainteresowania produktami takimi jak szklarnie ogrodowe czy małe rozsadniki balkonowe”. – zobacz Rozmowę z Emilem Dudzikiem, CEO Mirpol – polskiego lidera w branży importu mebli i akcesoriów do domu i ogrodu

4 praktyczne wskazówki

  • Oszczędzanie wody – wybierając rośliny, zwróć uwagę na to, które są odporne na susze, a które potrzebują większego nawodnienia – następnie rozmieść je adekwatnie do ich potrzeb. Pamiętaj też o gromadzeniu i wykorzystywaniu wody deszczowej.
  • Wykorzystywanie kompostu – świetne rozwiązanie 3w1, bo pozwala zadbać o własny ogród, portfel, ale i środowisko. Zanim zaczniesz wykorzystywać kompostownik, postaraj się dowiedzieć, w jaki sposób skutecznie z niego korzystać (co warto w nim zamieszczać, a czego unikać).
  • Korzystaj z naturalnych metod – istnieje szerokie spektrum korzyści z wykorzystywania naturalnych metod w ogrodnictwie. Możesz skorzystać ze sprawdzonych ekologicznych sposobów w radzeniu sobie ze szkodnikami czy chwastami.
  • Zastosowanie ściółki – ściółka w ogrodzie pozwala między innymi zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się gleby i wysychaniu. Dowiedz się więcej na temat ściółkowania ziemi wokół roślin i wprowadź takie rozwiązania w swoim ogrodzie. 

Przestrzeń do relaksu

W ubiegłym sezonie przekonaliśmy się o tym, że wypoczynek we własnej przestrzeni może być naprawdę przyjemny. Polacy dotknięci ograniczeniem korzystania z miejsc publicznych, zaczęli tworzyć własne strefy do relaksu w swoim najbliższym otoczeniu.

Liczba różnych atrakcji w ogrodach już znacząco wzrosła, ale trend będzie się rozwijał. Właściciele będą tworzyć ogrody z rozwiązaniami do aktywnego wypoczynku, wybierając choćby huśtawki wiszące czy trampoliny. 

“Uważam, że pandemia bezpośrednio wiąże się z przyśpieszeniem rozwoju rynku home&garden. Wcześniej polski rynek był znacznie mniej rozwinięty niż w krajach zachodnich. Wskutek pandemii zmienił się standard wyposażenia polskiego ogrodu czy tarasu”. – Przeczytaj Rozmowę z Krzysztofem Gieryszewskim, Dyrektorem Handlowym Mirpol

Przestrzeń bez ograniczeń – ogrody kompaktowe

W tym sezonie znacznie wzrośnie także liczba ogrodów w wersji mikro, czyli tych urządzanych na tarasach i balkonach. Mimo niewielkiego metrażu, taras czy balkon mogą stanowić świetną przestrzeń do wypoczynku.

Wraz ze wzrostem zainteresowania wykorzystania przestrzeni w ten sposób, rośnie także liczba dostępnych rozwiązań. To, co klasycznie trafiało do ogrodów, teraz jest dostępne również w wersjach balkonowych, tak jak na przykład rozsadniki balkonowe.