Nowoczesny ogród to pojęcie, z którym warto zaznajomić się, kiedy stajemy przed wyzwaniem zaprojektowania zielonej przestrzeni lub elementów, które zostaną w niej wykorzystane – takich jak choćby meble czy akcesoria ogrodowe. Czym jest nowoczesny ogród?

 

nowoczesny ogród_2

 

Nowoczesny ogród – nowoczesny, czyli jaki?

Nowoczesny ogród to przede wszystkim spokój oraz ciepła, domowa atmosfera. Sama przestrzeń to nie tyle atrakcja, co przede wszystkim miejsce, w którym spędzamy czas. Nowoczesny ogród to przestrzeń życiowa.

Nowoczesny ogród charakteryzuje design wykorzystujący proste kształty i linie oraz pewien rodzaj minimalizmu, jednak przede wszystkim determinuje go wolność personalizacji i odpowiedź na potrzeby właściciela. Ważna jest tu szczypta elegancji, jednak zdecydowanie ważniejszą rolę odgrywa dopasowanie i wyjątkowość. Istnieje szereg różnych elementów, które wpływają na styl i atmosferę ogrodu. To między innymi oświetlenie, ścieżki czy rośliny, ale także meble ogrodowe oraz elementy służące do dekoracji. W zależności od wyboru – meble ogrodowe mogą zajmować większą część powierzchni i wówczas to one przejmują prowadzącą rolę.

 

Czytaj również:

 

Jak zaplanować nowoczesny ogród?

Ogród to przestrzeń uwalniająca kreatywne myślenie, a co za tym idzie – wykorzystanie kilku oryginalnych tricków może niemal dorównać gruntownej przebudowie tej przestrzeni. O co warto zadbać tworząc nowoczesny ogród?

 

 

Choć nowoczesność w projektowaniu ogrodów często charakteryzuje się ostrymi krawędziami, może spersonalizować ogród, decydując się na kilka niesztampowych rozwiązań w zakresie kształtów – dodając na przykład kuliste dekoracje. Znacznie bardziej uważnie warto podejść jednak do wyboru kolorów. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z palety bieli czy chłodnych szarości – tutaj naprawdę trudno o stworzenie kiepskiej kompozycji. A co więcej – to barwy, które mogą wspierać poczucie wolności i otwartej przestrzeni, a przy odpowiednim zestawieniu także uspokajać. 

 

 

Stwórz połączenie pomiędzy wnętrzem a ogrodem. Nowoczesny ogród może być niczym osobny “pokój” w domu czy mieszkaniu, dlatego warto zadbać o płynnie przejście pomiędzy tymi miejscami. Istnieje sporo prostych sztuczek, które możesz wykorzystać – takich jak na przykład zastosowanie podobnych wizualnie płytek czy poduszek, narzut i innych dodatków w środku i na zewnątrz.

Co niezwykle istotne – nowoczesny ogród to odpowiednie zaplanowanie wykorzystania roślin. Niezależnie od rozmiaru ogrodu, możesz stworzyć przestrzeń pełną roślin. A co więcej – przy odpowiednim doborze możesz uzyskać iluzję zwiększenia powierzchni. 

 

Czytaj również: