Ergonomia to szereg udogodnień, które pozwalają pracować bez szkody dla swojego zdrowia. Ergonomia pracy leży w interesie pracownika i pracodawcy.

Od jakiegoś czasu z każdej strony daje się słyszeć hasło ergonomia. Niezbędna jest przede wszystkim w biurze, choć zdarza się, że potrzebna jest także w ogrodzie czy w salonie. Czym jest owa ergonomia, że pełni w naszym życiu tak ważną rolę? Dlaczego tyle o niej mówimy?

 

Czym jest ergonomia – definicja

Ergonomia [gr. érgon ‘dzieło’, ‘praca’, nómos ‘prawo’] to według definicji nauka o optymalnym przystosowaniu stanowisk, procesów i środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka, tak by nie tylko uchronić jego życie i zdrowie, lecz dać mu również możliwość jak najlepszego rozwoju osobowości [źródło: Encyklopedia PWN].

Jej historia jest dość długa, ponieważ pierwsza wzmianka o ergonomii pojawiła się w 1857 roku, na łamach czasopisma „Przyroda i Przemysł”. Swój artykuł opublikował tam prof. Wojciech Jastrzębowski, a tekst dotyczył pracy opartej na naukach przyrodniczych. W Polsce o ergonomii pracy mówi się więcej od lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Od tego czasu zajmuje ona stałe miejsce w świadomości zarówno pracodawców, jak i pracowników.

 

Przeczytaj również: “Pandemia to przyśpieszenie rozwoju branży home&garden”. Rozmowa z Krzysztofem Gieryszewskim, CSO Mirpol

 

Ergonomia pracy – co powinien pracodawca?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom takie warunki do wykonywania obowiązków, by dać im jak największe bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Jednym z najbardziej charakterystycznych przedmiotów, którym ergonomia pracy nie jest obca, jest fotel obrotowy do pracy przy biurku. Powinien on posiadać szereg cech, które pozwolą zadbać o sylwetkę: podłokietniki, oparcie pod głowę, odpowiednio ustawione oparcie pod plecy itd.

Ale to nie jedyny element dobrze wyposażonego biura. Równie ważne jest biurko ustawione na odpowiedniej wysokości czy sposób oświetlenia miejsca pracy, które nie męczy wzroku. Istotne są również inne aspekty. Na przykład uwstawienie monitora oraz względem monitora czy nawet pozornie mniej istotne, takie jak na przykład ergonomiczna podkładka pod myszkę.

Ergonomia koncepcyjna – od niej należy zacząć

Ergonomia pracy to wynik planowania, które z kolei zakłada ergonomia koncepcyjna. Dzięki niej stanowiska pracy są dostosowane do konkretnego pracownika i pozwala to uniknąć chociażby nietrafionych zakupów. Najkrócej można powiedzieć: najpierw planowanie, potem meblowanie.

Warto jeszcze wspomnieć o ergonomii korekcyjnej, której zadaniem jest dopasowywanie już istniejących miejsc pracy do istniejących zasad dotyczących ergonomii. To nieco trudniejsze zadanie niż planowanie, ponieważ często jest tak, że nie chcemy rujnować już stworzonego miejsca, dodatkowo generując koszty, których teoretycznie można by uniknąć.

Ergonomia jest w pracy niezbędna. Dzięki niej możemy zadbać o własne zdrowie z pełną świadomością, ale także wpłynąć na lepsze wyniki naszej pracy – przecież lepiej wykonuje się obowiązki, siedząc w wygodnej pozycji i mając do dyspozycji niezbędne akcesoria ułatwiające drobne czynności. Stanowisko pracy niedopasowane do naszych potrzeb stanie się tylko jedną z przyczyn, dla których nie będziemy lubić swojej pracy.

Przeczytaj również:

Sprawdź ofertę krzeseł i foteli do domu lub biura: